Glazbeni memorijal Adalbert Marković

Prof. Adalbert Marković jedan je od najvećih hrvatskih suvremenih skladatelja. Njegova djela njeguju sve vrste glazbala i izvođača, od komornih i tamburaških orkestara do zborova i vokalnih solista. Cilj ovog, ali i budućih Memorijala je prikazati širok opus njegovog rada, od njegovih početaka pa sve do zrelih godina. Iako su mnogi njegovi kolege njegovali suvremene polifonične i disonantne melodije, prof. Marković je u duši bio veliki romantik, a takve su i njegove skladbe.

Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Gaj“ i njegov osnivač prof. Ljudevit Adamek od samih početaka su bili posebno vezani za prof. Markovića i njegove skladbe. Iz te suradnje iznikla je monumentalna skladba Četiri razglednice iz starog Zagreba, koja prikazuje obostranu ljubav prema Zagrebu. Kao još jedan znak pažnje i poštovanja, tamburaški orkestar TD-a „Gaj“ je priredio koncert Lirske melodioznosti povodom njegovog 80. rođendana. Iz tog koncerta izrodila se ideja o ovom Memorijalu kao priredbi koja će bijenalno prikazivati najveće dosege Markovićevih djela.

Kulturna i umjetnička vrijednost Memorijala prepoznata je od mnogih uglednih kulturnih institucija – Hrvatskog društva skladatelja, Centra za kulturu Trešnjevka i Centra za kulturu Novi Zagreb, a posebna nam je čast da je pokroviteljstvo prihvatila i Predsjednica RH . Zajedničkim snagama okupili smo kolege i učenike prof. Markovića da svojim sudjelovanjem uveličaju i odaju počast ovom velikom bardu hrvatske glazbe.
Želja nam je da njegove lirske i melankolične melodije osvoje još mnoga srca te da vječno ostanu kao spomen na ovog velikana. Neka glazba ispriča svoje.

Vezane vijesti

Glazbeni memorijal "Adalbert Marković" 2. glazbeni memorijal „Adalbert Marković“ 3. Glazbeni memorijal "Adalbert Marković" 4. Glazbeni memorijal „Adalbert Marković“ 24. Susreti hrvatskih tamburaških orkestara 5. samoborski tamburatorij Tamburica skrbnica 2017. - drugi koncert iz ciklusa 30. Božićni dani hrvatskih katolika u Sloveniji Muzikalije, inventar i analiza djelovanja Tamburaškog društva "Gaj" iz Zagreba - stanje istraživanja 25. Susret hrvatskih tamburaških orkestara - DVOSTRUKA NAGRADA Šesto izdanje Samoborskog tamburatorija Misa u Župi B. D. Marije Pomoćnice Humanitarni koncert Večer starogradskih pjesama Koncertno gostovanje u Banja Luci 8. Razglednica kulturno-umjetničkog amaterizma RH 5. Glazbeni memorijal „Adalbert Marković“ Advent Fest u zagrebačkoj katedrali 2019. Večer tamburaških evergreena 43. Susreti zagrebačkih glazbenih amatera 43. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe Online 27. Susreti tamburaških orkestara i sastava - DVIJE NAGRADE! Večer popularnih pjesama uz tamburu 44. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe 17. ZLATNA PLAKETA „Tambura Paje Kolarića“ Svečani koncert prigodom 80. godišnjice zbora Marije Pomoćnice Tamburica skrbnica Tamburica skrbnica 2023 Oproštaj od prof. Ljudevita Adameka, utemeljitelja orkestra KONCERT HRVATSKIH ADVENTSKIH PJESAMA „Već se bliži, vrijeme blago“